Skip to content
Aktuality
Tajmuraz Salkazanov sa stal MAJSTROM EURÓPY Boris makoev obsadil 5.miesto !
23. apríla 2021

Po vyrovnaných a náročných zápasoch s utitulovanými súpermi Tajmuraz Salkazanov dokázal, že patrí k špičke v jednej z najnáročnejších hmotnostných kategórii do 74 kilogramov. Súťaž vo Varšave začal víťazným zápasom s reprezentantom Švajčiarska. Bol to relatívne najslabší súper Tajmuraza v ceste za zlatom z pohľadu na výsledky, ale Švajčiar mu nechcel nechať boj zadarmo a bojoval s naším reprezentantom do poslednej sekundy. V druhom zápase turnaja na Salkazanova čakal reprezentant Talianska a vicemajster sveta z roku 2019 Frank Chamizo Marquez.

Vyrovnaný boj ešte 12 sekúnd do konca viedol Chamizo pri stave 2:2, ale Tajmuraz poslednou akciou a koršunom z vrhu za žinenku získal vedenie 6:2 a tých pár sekúnd čo ostali udržal vedenie. To bolo prvé prekvapenie pre zápasnícku verejnosť na tomto európskom šampionáte, že reprezentant Slovenska vyradil takúto zápasnícku hviezdu. V 1/4 finále čakal na Tajmuraza ďalší kvalitný súper, tento krát to bol reprezentant Gruzínska, vicemajster sveta z roku 2018 a už kvalifikovaný na OH v Tokiu Avtandil Kentchadze. Aj keď Gruzínec ešte začiatkom druhej periódy viedol nad naším reprezentantom 5:0, tak podobne ako predošlý zápas aj tento krát Tajmuraz rozhodol o výsledku v posledných sekundách. Od 3:52 minúty Salkazanov začal bod po bode znižovať vedenie Kentchadzeho, ktorý výrazne zničený už len túžil udržať vedenie. Ešte 15 sekúnd dokonca pri stave 5:5 viedol GEO, ale svojou konzekvenciou Tajmuraz vybojoval 5 sekúnd pred koncom víťazný bod, čím sa prebojoval do semifinále turnaja, kde ho čakal Rus Zhamalov, s ktorým Tajmuraz v decembri prehral v semifinále Svetového pohára 5:0.

Aj tento zápas sa rozhodol v posledných sekundách nakoľko ešte v 5:45 minúte Tajmuraz prehrával 3:5 a 15 sekúnd pred koncom začal akciu, vďaka ktorej získal potrebné dva body, ktoré potreboval k získaniu vedenia s čím ruský tréner nesúhlasil a dal challenge, ktorý nebol akceptovaný a Tajmuraz 11 sekúnd do konca udržal vedenie 6:5 a stal sa finalistom Majstrovstiev Európy, kde ho čakal zápas s M. Kirovom, ktorý mal naposledy medailu z ME v roku 2014. Tajmuraz múdro viedol zápas a postupne bodoval na súperovi, aby v 5 minúte ukončil zápas na technickú prevahu 10:0. Ďalší voľnoštýliar Boris Makoev si v hmotnostnej kategórii 86 kg vybojoval možnosť zápasiť o bronz, avšak v boji o medailu bol menej úspešný a po vyrovnanom zápase s minuloroćným vicemajstrom Európy prehral 6:4 a skončil tak na 5. mieste. Gratulujeme!